CBM-tkwadrat, podłogi całego świata

producenci
systemy chemiczne
twardość drewna
co trzeba wiedzieć
montaż podłóg drewnianych
ogrzewanie podłogowe
konserwacja

     
 

 

Jeśli w pomieszczeniu, w którym została zainstalowana podłoga nie zakończono jeszcze prac budowlanych lub remontowych zabezpiecz podłogę przed zniszczeniem powierzchni, przykrywając ją tekturą falistą, sklejka lub pilśnią.

Nigdy nie przesuwaj ciężkich mebli po podłodze.

Stosuj podkładki z filcu pod nóżki mebli, foteli, krzeseł i stołów.

Przy wejściach połóż dobrej jakości wycieraczki, skutecznie usuwające brud, piasek i wodę z obuwia.

Nie używaj mat czyszczących ze spodem z gumy lub lateksu, ponieważ mogą pozostawić trwałe ślady na podłodze.

Nie dopuszczaj do trwałego gromadzenia się wody na powierzchni podłogi.

W trakcie eksploatacji podłogi wilgotność względna powietrza powinna być utrzymywana na poziomie 45 – 65%,temperatura na poziomie minimum 18°C.

Pamiętaj, że w sezonie grzewczym wilgotność powietrza ulega znacznemu obniżeniu, co może powodować nadmierne przesuszenie się podłogi, dlatego koniecznie umieść nawilżacz powietrza w pomieszczeniu – przyda się nie tylko Twojej podłodze, ale również Twoim bliskim.
Drewno jest materiałem naturalnym, higroskopijnym, może to doprowadzić do kurczenia się desek i powstawania minimalnych szczelin w miejscach połączeń.
Podłoga drewniana jest wytwarzana z naturalnego drewna, dlatego pewne jego gatunki będą zmieniać swój odcień, gdy będą wystawione na działanie światła dziennego (szczególnie wiśnia, merbau i kempas). Jeśli chcesz temu zapobiec używaj zasłon, rolet lub żaluzji w celu zminimalizowania tego efektu.
Podłoga, która została zaolejowana powinna być pielęgnowana środkami przewidzianymi w danym systemie olejowania przez producenta.

Podłoga lakierowana może być traktowana wszelkimi dostępnymi na rynku środkami rekomendowanymi do podłóg lakierowanych.
Dobór produktu do podłogi lakierowanej może mieć wpływ głównie na stopień połysku danej podłogi. Baza chemiczna jest w większości przypadków identyczna i opiera się na wysokiej jakości związkach akrylowych.
Podłogi drewniane najlepiej czyścić za pomocą miotły lub odkurzacza. Podłogę przetrzeć na wilgotno dobrze wykręconą ścierką. Używać jak najmniej wody. Stosować wyłącznie wodę do mycia z dodatkiem środka do parkietów drewnianych. Środek dozować zgodnie z instrukcją. Po umyciu podłogi, należy ją przetrzeć suchą szmatką. Nadmiar wody natychmiast wytrzeć.

Zabrudzenia pozostawione przez podeszwy gumowe oraz uporczywe plamy jak na przykład plamy od tłuszczu, farby, kleju, asfaltu, oleju itp. można w łatwy, szybki i dokładny sposób usunąć za pomocą środka czyszczącego do parkietów.
Parkiet gotowy z fabrycznie olejowaną powierzchnią jest doskonale chroniony przed wnikaniem zanieczyszczeń i wody. Do pielęgnacji i czyszczenia należy używać tylko środków pielęgnujących, które są zalecane przez producenta do podłóg drewnianych z olejowaną powierzchnią. Nie należy używać szmatek z mikrofazy, druciaków stalowych ani alkalicznych środków czyszczących (np. mydła, niebezpieczeństwo przebarwienia).

W przypadku ogrzewania podłogowego należy nie przekraczać maksymalnej temperatury powierzchni podłogi, czyli 26°C. Obowiązuje to w szczególności przy wyłożonych dywanach.
Nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie ułożone są podłogi drewniane może spowodować pęcznienie drewna. Przy niskiej wilgotności podłoga wysycha i mogą powstawać mniejsze lub większe szpary. Powłoka ochronna ulega na wszystkich podłogach naturalnemu zużyciu zależnie od intensywności eksploatacji. Dlatego konieczne jest regularne czyszczenie i pielęgnowanie podłogi.
Podłoga drewniana jest produktem całkowicie naturalnym, nie alergizującym, o bardzo dobrej izolacji termicznej i akustycznej, tworząca niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach i dopasowujący się do warunków otoczenia. Wilgotność: 9% +/- 2%. Parkiety z drewna litego jako produkty w 100% naturalne i higroskopijne reagują na zmieniające się warunki otoczenia. Drewno jest materiałem higroskopijnym, który pobiera wodę z otoczenia i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie, lub oddaje i kurczy się, gdy wilgotność powietrza spada. Może objawić się to zmianą wymiarów i kształtów klepki w efekcie powodować powstanie szczelin i pęknięć gdy wilgotność powietrza jest za wysoka lub za niska w dłuższym okresie czasu. Zależność tę obrazuje poniższa tabela.

 

Wilgotność względna powietrza (%) 95 85 80 75 70 65 60 55 50 45 40 35 30 25 20 15 10
Wilgotność równoważna drewna (%) 20,0 18,1 16,3 14,7 13,0 11,6 10,5 9,8 9,0 8,3 76 6,7 5,9 5,0 4,3 3,5 2,6

 

Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w pomieszczeniu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka warunkom: 45 – 60 % wilgotności względnej powietrza i temperaturze około 18 – 22 stopni C. Najtrudniejszym okresem jest sezon zimowy, gdy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniach z klimatyzacją również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.
Jeśli masz jakiekolwiek pytanie związane z eksploatacją i konserwacją podłóg drewnianych zadaj je drogą mailową, telefonicznie lub osobiście (w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie informacje).

 

 




         


Copyright © 2006-2024, CBM;. All right reserved.